Vánoce v Ománu

Vánoce v Ománu

Ománci milují všechny svátky a slavnosti a radují se z nich jako malé děti. Někdy mám pocit, že by s radostí slavili i chanuku, MDŽ nebo Mikuláše. Hlavně že je volno, nemusí se do práce a do školy a je příležitost k setkávání, dárkům a dobrému jídlu. Vánoce se v Ománu slavit můžou, nějaké zakazování stromečků a koled tady nepřipadá v úvahu. Oslavy jiných národů a vyznání se tu respektují.

Shopping mally už od října nabízí vánoční ozdoby včetně řetězů, perníkových andělů, prskavek a dokonce i adventní kalendáře. Seženete tu i umělé vánoční stromečky všech velikostí a při troše snahy i pravý stromek, dovezený z Evropy. Samozřejmě za patřičně vysokou cenu. Muslimské děti přejí svým evropským kamarádům Merry Christmas a do mezinárodních škol chodí tradiční vánoční pošta až ze Severního pólu.

Nasát tu pravou vánoční atmosféru můžete hlavně v hotelech a resortech. Všechny mají  připravenou besídku pro děti se Santa Clausem, vánoční stromeček v lobby a malé dárečky.  A pro dospělé někdy i svařené víno. A to už je v zemi, kde alkohol neprodávají na každém rohu,  opravdu něco! Jasně že bílé vánoce doma u babičky to nenahradí, ale tour de hotels na Štědrý den má taky něco do sebe. Který hotel má letos největší stromeček, kde zpívají nejkrásnější koledy a kde mají nejhezčí perníčky je třeba důkladně prozkoumat. Výsledek – nejlepší koledy zpívají filipínské děti z křesťanského kostela v Ruwi a nejlepší svářo měli vloni v hotelu Grand Hormuz. A obrovský vánoční strom v lobby hotelu Al Bustan asi už nikdy nikdo nepřekoná. Navíc když na něj od stropu svítí snový křišťálový lustr české výroby od firmy Preciosa.

Po všech těch dojmech následuje klidná večeře doma nebo v hotelu. Kapra tu sice nemají, ale steak z tuňáka, king fish nebo obalovaný nilský okoun ho dostatečně nahradí.  Rybí polévka z turecké restaurace může hravě konkurovat té co vaří děda na Šumavě a místní  sladkosti jsou hodně podobné našemu vánočnímu cukroví, plné skvělých datlí a oříšků. Ráno si můžete jít zaplavat do teplého moře a přemýšlet s Ománci, co že se to bude slavit příště. Valentýn? Ne, nejdřív Silvestr.