Rady na cestu

Výměna peněz

Ománská měna je ománský riál. Je to jedna z nejsilnějších měn světa, kurz k USD je přibližně 2,6 USD za 1 omr. Přepočet na české koruny se pohybuje v rozmezí 55 – 60 Kč za 1 omr. 1 riál se skládá z 1000 baiza.

Výměna peněz není složitá. Směnárny jsou v každém větším městě a nemají vysoké poplatky. Nejméně výhodné jsou směnárny hned v příletové hale na letišti. Peníze vám vymění i v hotelu, ale tam už poplatky bývají o něco vyšší než ve směnárně. Nejlepší ke směně jsou americké dolary. Měly by být z novějších sérií, které jsou opatřené všemi ochrannými znaky. Čím novější, tím lepší. U starších bankovek dostanete nižší kurz, nebo se vám je vůbec nepovede vyměnit. Eura (kromě kovových mincí) v Ománu taky vyměníte, ale kurz je výhodnější u USD. České koruny bohužel v Ománu nevyměníte. Ale možná s nimi potěšíte nějakého sběratele.

Moderní bankomaty jsou skoro na každém rohu, najdete je i v malých městech třeba na okraji pouště, nebo na benzínce někde uprostřed Ománu. Poplatek za výběr se řídí podle sazby vaší banky pro výběr v zahraničí. Instrukce na obrazovce bankomatu jsou vždycky i v angličtině.

Placení kartou je možné ve většině obchodů a restaurací ve městech. Hotovost budete potřebovat na tržištích a u malých pouličních stánků. Třeba když si budete chtít koupit čerstvý kokosový ořech nebo kořeněný čaj karak. A taky na některé služby bude třeba hotovost – horský průvodce, sjíždění dun v poušti, spropitné atd.

Když vám nějaké ománské riály zbydou, určitě je zase zpátky vyměňte ještě v Ománu. Nebo je utraťte třeba na letišti před odletem. Mimo Omán se v podstatě nedají směnit.

Sim karty, wifi a internet

Když budete hodně cestovat a pohybovat se mimo hotel a wifi, místní sim karta s daty se určitě vyplatí. Ománskou simku si můžete koupit rovnou v příletové hale letiště, nebo v každém větším obchodním centru. Budete k tomu potřebovat jen pas. V Ománu jsou 3 operátoři: Omantel, OOredoo a Vodafone. Nejlevnější sim karta je už za 2 omr. Dobrý signál je skoro všude, kromě odlehlých míst v poušti a horách.

Většina hotelů má wifi zdarma, buď v celém hotelu nebo aspoň ve společných prostorách. V Ománu funguje WhatsApp, Messenger i další aplikace, ale jen na psaní zpráv. Volání je většinou blokované.

Pronájem auta

Cestovat pronajatým autem je v Ománu poměrně jednoduché a je to zatím ten nejlepší způsob, jak se tu pohybovat. Veřejná doprava moc nefunguje, tedy ne tak jak jsme zvyklí z Evropy. V Muscatu i Salalah už sice jezdí autobusové linky, ale je jich poměrně málo a k cíli si ze zastávky budete stejně muset vzít taxi nebo dojít kus pěšky. A to při 40 stupních není nic moc. Autobusy jsou čisté, nové a některé mají i zdarma wifi.

Řízení tu má sice pár odlišností, ale na ty si brzo zvyknete. Místní téměř nepoužívají blinkry, jezdí dost razantně a rozhodují se na poslední chvíli. Silnice jsou nové a kvalitní, na hodně místech jsou nové dálnice, neplatí se žádný poplatek.

Kromě hlavního města je na silnicích jen běžný provoz a všude v pohodě zaparkujete. Placené parkování je zatím jen minimálně, třeba u hlavní tržnice v Muscatu. Jsou tu automaty na drobné mince, nebo sms parking, pokud jste si koupili ománskou sim kartu.

Auto se dá pronajmout předem přes internet, fungují tu velké mezinárodní půjčovny, i menší soukromé. Potřebujete kreditní kartu, pozor opravdu kreditní, nikoli běžnou debetní, a je dobré mít mezinárodní řidičák. K půjčení auta ho nepotřebujete, ale v případě nehody je dobré ho mít, některé pojišťovny bez něj nechtějí hradit škodu. Auto si můžete půjčit hned na letišti, nebo v hotelu. Většina půjčoven má příplatek za přistavení/vyzvednutí auta v hotelu nebo na letišti, podle toho, kde mají kancelář. Mají také omezené kilometry na 200-300 km za den, pokud překročíte limit, platíte příplatek podle km najetých navíc. S větší částkou za pojistku musíte počítat při cestě mimo Omán, třeba do Dubaje. Jezdí se normálně vpravo a většina aut jsou automaty.

Nejmenší auto seženete už od 10 riálů za den ( Toyota Yaris, Corolla apod), 4×4 stojí kolem 40 riálů/den. Při pronájmu na delší dobu dostanete zpravidla slevu. Většina půjčoven vám auto dá s plnou nádrží a vy plnou zase vrátíte. Benzín je tu příjemně levný – na naše kolem 13-15Kč. U pumpy stačí zaparkovat a stáhnout okénko a obsluha vše zařídí, můžete u ní i zaplatit. Z auta nemusíte vystrčit ani nos.

Běžné auto, nebo 4×4?

Ománci mají nejradši velká auta, čím větší tím lepší. Pro turisty je nutné auto 4×4 na cestu do hor, hlavně kvůli bezpečnosti. Malým autem tam sice se supěním taky vyjedete, ale tady bych radši nešetřila.  Na Jebel Akhdar se bez 4×4 nedostanete vůbec, na příjezdu je policejní check point a s malým autem vás nahoru nepustí. Kolem kontrolního stanoviště se ale vždycky pohybuje někdo, kdo vás za peníze na Jebel Akhdar vyveze. Na nejvyšší horu Ománu Jebel Shams kontrola není, ale je tam několik nepříjemných kilometrů, kde se 4×4 opravdu hodí. A když začne pršet, problémy budou i s terénním autem. Na výlet do pouště Wahiba nejsou džípy bezpodmínečně nutné, některé turistické kempy jsou na kraji pouště pod dunami, kam dojedete i malým autem. Pokud se ubytujete dál v poušti, dojedou si pro vás. Poplatek je buď zahrnutý v ceně ubytování, nebo se vyzvednutí platí zvlášť. Sjíždění dun je lepší nechat na místních řidičích, na okraji pouště vždycky najdete někoho, kdo vám projížďku v dunách nabídne. Vaše auto můžete nechat zaparkované u benzínky nebo na okraji vesnice. 4×4 je také dobré pro návštěvu některých odlehlých wádí a opuštěných pláží, kam vedou jen nezpevněné silnice.

Pokuty

Pokuta hrozí hlavně za jízdu na červenou a překročení rychlosti, na to je třeba dávat pozor. Kamer a měřičů rychlosti je tu hodně, nejvíc na dálnicích a v Muscatu. Maximální rychlost je většinou daná dopravním značením. Zakázané je telefonovat a psát sms za jízdy a používat neslušná gesta a pokřikování na ostatní řidiče. Pokutu můžete dostat i za špinavé auto. Minimální pokuta za překročení rychlosti je 10 omr. Pokud vás policie kvůli přestupku zastaví a nebo se stanete účastníky dopravní nehody, řešte vše v klidu a s úsměvem na tváři. Když se vám rozbije auto, dojde benzín nebo nabouráte, vždycky vám někdo pomůže.

Šťastnou cestu a pozor na velbloudy!