- Výměna peněz
- Sim karty, wifi a internet
- Zásuvky a adaptéry
- Oblečení
- Pronájem auta
Výměna peněz
Ománská měna je ománský riál. Je to jedna z nejsilnějších měn světa, kurz k USD je přibližně 2,6 USD za 1 omr. Přepočet na české koruny se pohybuje v rozmezí 55 – 60 Kč za 1 omr. 1 riál se skládá z 1000 baiza. V oběhu jsou teď dva druhy bankovek, staré a nové, oboje platné.
Výměna peněz není složitá. Směnárny jsou v každém větším městě a nemají vysoké poplatky. Nejméně výhodné jsou směnárny hned v příletové hale na letišti. Peníze vám většinou vymění i v hotelu, ale tam už poplatky bývají o něco vyšší než ve směnárně. V bance peníze buď nemění vůbec, nebo méně výhodným kurzem než směnárny. Nejlepší ke směně jsou americké dolary. Měly by být z novějších sérií, které jsou opatřené všemi ochrannými znaky. Čím novější, tím lepší. U starších bankovek dostanete nižší kurz, nebo se vám je vůbec nepovede vyměnit. Eura (kromě kovových mincí) v Ománu taky vyměníte, ale kurz je trochu míň výhodnější než USD. České koruny bohužel v Ománu nevyměníte. Ale možná s nimi potěšíte nějakého sběratele.
Moderní bankomaty jsou skoro na každém rohu, najdete je i v malých městech třeba na okraji pouště, nebo na benzínce někde uprostřed Ománu. Poplatek za výběr se řídí podle sazby vaší banky pro výběr v zahraničí. Instrukce na obrazovce bankomatu jsou vždycky i v angličtině.
Placení kartou je možné ve většině obchodů a restaurací ve městech. Hotovost budete potřebovat na tržištích a u malých pouličních stánků. Třeba když si budete chtít koupit čerstvý kokosový ořech nebo kořeněný čaj karak. A taky na některé služby bude třeba hotovost – horský průvodce, sjíždění dun v poušti, spropitné atd. Někdo zvládne celý pobyt v Ománu jen s kreditkou, pokud ale budete cestovat, je vždycky dobré alespoň nějakou hotovost v místní měně mít u sebe.
Když vám nějaké ománské riály zbydou, určitě je zase zpátky vyměňte ještě v Ománu. Nebo je utraťte třeba na letišti před odletem. Mimo Omán se v podstatě nedají směnit.
Sim karty, wifi a internet
Když budete hodně cestovat a pohybovat se mimo hotel a wifi, místní sim karta s daty se určitě vyplatí. Ománskou simku si můžete koupit rovnou v příletové hale letiště, nebo v každém větším obchodním centru. Budete k tomu potřebovat pas, bez něj to nejde. V Ománu jsou 3 největší operátoři Omantel, OOredoo a Vodafone. Nejlevnější datová sim karta je už za 2 omr. Dobrý signál je skoro všude, kromě odlehlých míst v poušti a horách.
Většina hotelů má wifi zdarma, buď v celém hotelu nebo aspoň ve společných prostorách. V Ománu funguje WhatsApp, Messenger, Skype i další aplikace, ale jen na psaní zpráv. Volání přes aplikace je většinou blokované.
Zásuvky a adaptéry
V Ománu a Arabském poloostrově se běžně používají zásuvky typu G, tzv. anglické zásuvky. Znáte je z Anglie, Irska, Indie nebo Srí Lanky. Adaptér si buď vezměte sebou z domova nebo kupte na místě. Některé nové hotely mají klasické evropské zásuvky, ale není to pravidlem.
Oblečení
Dress code je v Ománu přísnější než v Evropě, to asi není nutné vysvětlovat. Je dobré respektovat místní zvyky a přizpůsobit se konzervativnímu stylu oblékání. Ománci se k vám pak budou chovat ještě víc přátelsky, než mají obvykle ve zvyku a vaši snahu ocení. V hotelovém resortu se můžete samozřejmě koupat v bikinách a nosit šortky a letní krátké šaty na ramínka. Mimo resort to chce trochu větší pokrytí, u žen i u mužů. Ženy ale nemusí chodit zahalené, výjimkou je jen návštěva mešity (ženy šátek na hlavě, dlouhé rukávy a sukně/kalhoty, muži rukávy k lokti, dlouhé kalhoty). Při návštěvě úřadů, policie, lékaře a shopping mallů jsou třeba dlouhé kalhoty/sukně a rukávy k lokti. V šortkách a tílku vás nepustí dovnitř budovy.
Když pojedete na výlet mimo město do přírody nebo na trek do hor, už se na oblečení tak nehledí. V některých horských vesnicích jsou ale lidé hodně konzervativní a od návštěvníků očekávají respekt a tedy dlouhé kalhoty/sukně a rukávy k loktům. Na parkovištích bývají na takových místech názorné cedule s upozorněním. Taky v některých hodně frekventovaných wádí se v jezírkách nelze koupat v plavkách, musíte mít šortky ke kolenům a tričko. Koupání mimo hotelové resorty – řiďte se selským rozumem. Pokud budete sami někde na odlehlé pláži v přírodě, bikiny budou ok. Na veřejné pláži ve městě vzbudí nežádoucí pozornost a je lepší natáhnout přes plavky třeba tričko.
Pronájem auta
Cestovat pronajatým autem je v Ománu poměrně jednoduché a je to zatím ten nejlepší způsob, jak se tu pohybovat. Veřejná doprava moc nefunguje, tedy ne tak jak jsme zvyklí z Evropy. V Muscatu i Salalah už sice jezdí autobusové linky, ale je jich poměrně málo a k cíli si ze zastávky budete stejně muset vzít taxi nebo dojít kus pěšky. A to při 40 stupních není nic moc. Autobusy jsou čisté, nové a některé mají i zdarma wifi.
Řízení tu má sice pár odlišností, ale na ty si brzo zvyknete. Místní téměř nepoužívají blinkry, jezdí dost razantně a rozhodují se na poslední chvíli. Silnice jsou nové a kvalitní, na hodně místech jsou nové dálnice, neplatí se žádný poplatek.
Kromě hlavního města je na silnicích jen běžný provoz a všude v pohodě zaparkujete. Placené parkování je zatím jen minimálně, třeba u hlavní tržnice v Muscatu. Jsou tu automaty na drobné mince nebo moderní aplikace/sms parking.
Auto se dá pronajmout předem přes internet, fungují tu velké mezinárodní půjčovny, i menší soukromé. Potřebujete kreditní kartu, pozor některé půjčovny chtějí opravdu kreditní, nikoli běžnou debetní. A je dobré mít i mezinárodní řidičák. K půjčení auta ho nepotřebujete, ale v případě nehody některé pojišťovny bez něj nechtějí hradit škodu. Auto si můžete půjčit hned na letišti, nebo v hotelu. Většina půjčoven má příplatek za přistavení/vyzvednutí auta v hotelu nebo na letišti, podle toho, kde mají kancelář. Mají také omezené kilometry na 200-300 km za den, pokud překročíte limit, platíte příplatek podle km najetých navíc. S větší částkou za pojistku musíte počítat při cestě mimo Omán, třeba do Dubaje. Jezdí se normálně vpravo a většina aut jsou automaty.
Nejmenší auto seženete už od 10 omr za den ( Toyota Yaris, Corolla apod), 4×4 stojí kolem 40 omr/den. Většina půjčoven vám auto dá s plnou nádrží a vy plnou zase vrátíte. Benzín je tu příjemně levný – na naše kolem 13-15Kč. U pumpy stačí zaparkovat a stáhnout okénko a obsluha vše zařídí, můžete u ní i zaplatit (i kartou). Z auta nemusíte vystrčit ani nos.
Běžné auto, nebo 4×4?
Ománci mají nejradši velká auta, čím větší tím lepší. Pro turisty je vhodné auto 4×4 na cestu do hor, hlavně kvůli bezpečnosti. Malým autem tam sice se supěním taky vyjedete, ale tady bych radši nešetřila. Na Jebel Akhdar v Severním Ománu se bez 4×4 nedostanete vůbec, na příjezdu je policejní check point a s malým autem vás nahoru nepustí. Na nejvyšší horu Ománu Jebel Shams kontrola není, ale je tam několik nepříjemných kilometrů, kde se 4×4 opravdu hodí. A když začne pršet, problémy budou i s terénním autem.
Na výlet do pouště Wahiba nejsou džípy bezpodmínečně nutné, některé turistické kempy jsou na kraji pouště pod dunami, kam dojedete v pohodě i malým autem. Pokud se ubytujete hlouběji v poušti, dojedou si pro vás. Vaše auto můžete nechat zaparkované u benzínky nebo na okraji vesnice. Poplatek je buď zahrnutý v ceně ubytování, nebo se vyzvednutí platí zvlášť. Sjíždění dun je lepší nechat na místních, ráda vám zprostředkuji kontakt na zkušeného beduínského řidiče z Wahiba.
Auto 4×4 je dobré pro zážitkovou off road jízdu horami, návštěvu odlehlých wádí a opuštěných pláží a zátok, kam vedou jen nezpevněné silnice. A v prostorném SUV můžete i přespat, ušetříte za hotel a ráno se probudíte třeba na východ slunce uprostřed přírody. Pozor na parkování u moře a ve wádích, voda může přijít opravdu rychle.
Pokuty
Pokuta hrozí hlavně za jízdu na červenou a překročení rychlosti, na to dávejte opravdu pozor. Kamer a měřičů rychlosti je tu hodně, nejvíc na dálnicích a v Muscatu. Maximální rychlost je většinou daná dopravním značením. Zakázané je telefonovat a psát sms za jízdy a používat neslušná gesta a pokřikování na ostatní řidiče. Pokutu můžete dostat i za špinavé auto a hlasitou hudbu. Minimální pokuta za překročení rychlosti je 10 omr. Pokud vás policie kvůli přestupku zastaví a nebo se stanete účastníky dopravní nehody, řešte vše v klidu a s úsměvem na tváři. Když se vám rozbije auto, dojde benzín nebo nabouráte, vždycky vám někdo pomůže.
Šťastnou cestu a pozor na velbloudy!
🐪 🐪