Muscat nebo Salalah?

Jak si vybrat… těžká otázka, kterou slyším docela často. Nejlepší varianta je podívat se do hlavního města Muscat na severu i do Salalah na jihu, ale ne každý má čas na delší expedici. Muscat a Salalah jsou od sebe skoro tisíc kilometrů. Záleží na tom, v jakou roční dobu cestujete a co od dovolené očekáváte. Mezi oběma městy je skvělé letecké spojení za přijatelnou cenu, takže jestli jste si vybrali plážový pobyt v Salalah, můžete se vydat na skok do Muscatu a opačně.

Muscat

Jasná volba, pokud chcete spíš cestovat a poznávat. Do Muscatu se od nás dostanete pravidelnými leteckými linkami s jedním přestupem (Emirates, Qatar, Lufthansa, Turquish, Pegasus). Můžete využít taky charterové lety s cestovní kanceláří.

Nejlepší doba na poznávací zájezdy je období od konce října do konce března, kdy jsou tu příjemné teploty a celý den se dá trávit venku. V lednu a únoru jsou běžné i chladnější větrné dny (ve dne kolem 20st, v noci 12-15st) a voda není moc teplá. Bunda ve které jste přiletěli se může večer na horách nebo v poušti začátkem roku hodit. Vedra začínají v dubnu a končí v říjnu, já jsem nejvíc na teploměru viděla 55 stupňů. Na koupací dovolenou je tu ideální doba od půlky března do konce dubna a říjen – listopad. V Muscatu a okolí si užijete kulturu, muzea, hrady a pevnosti, hliněné vesnice i poušť, vysoké hory se spoustou trekkingových tras i teplé moře ideální na potápění. Pravý vlídný Orient, kam se budete rádi vracet opakovaně. Krásné pláže jsou i tady v hlavním městě, ale hotely přímo u nich jsou poměrně drahé. Levný hotel přímo na pláži v Muscatu snad ani neexistuje. O tom někdy příště. Jo a palmy jsou tu datlové.

Salalah

Chcete prostě jen někam do tepla, koupačka, pohoda. Takže pro vás ve válce ománského severu proti jihu v zimě vítězí Salalah. Dostanete se sem buď přímým charterovým letem z ČR s některou z ck, nebo linkovým letem s přestupem.

V Salalah je jiné počasí než v Muscatu, zasahuje sem totiž jižní monzun. Od října do května jsou tu stálé teploty kolem 28-30 stupňů, v lednu a únoru je tepleji (i voda) než na severu. Naopak červen až září jsou deštivé, chladnější, mlha a velké vlny, které znemožňují koupání. Hory se zazelenají a na vyprahlých pláních naroste tráva. Pro turisty z Arabského poloostrova velký zážitek, pro Evropana moc ne. V Salalah je trochu jiná atmosféra než v Muscatu, palmy jsou kokosové, pláže širší, bělejší a krásnější a úřady v Muscatu daleko. Jih má už hodně blízko k Asii a místy připomíná třeba Sri Lanku. Poznávací okruhy se tu moc nepořádají, ale můžete si půjčit auto a podívat se na pár zajímavých míst kolem města. Většinou se točí kolem kadidla: muzeum kadidla, tržnice s kadidlem, háje kadidlovníků, památky Kadidlové stezky… Dá se odsud podniknout i výlet offroadem do pouště s přespáním a vším co k tomu patří. Kolem Salalah jsou nádherné pláže, třeba Fazayah nebo Mughsayl patří k těm nejhezčím v Ománu. Blízko je i k vodopádům ve wádí Darbat a baobabovému lesu. Celkově jsou ale možnosti kam se podívat menší než v Muscatu.