Muscat nebo Salalah?

Jak si vybrat… těžká otázka, kterou slyším docela často. Nejlepší varianta je podívat se do hlavního města Muscat na severu i do Salalah na jihu, ale ne každý má čas na delší expedici. Muscat a Salalah jsou od sebe skoro tisíc kilometrů. Takže záleží, v jakou roční dobu cestujete a co od dovolené očekáváte.

Muscat

Jasná volba, pokud chcete spíš cestovat a poznávat. Do Muscatu se dostanete pravidelnými leteckými linkami s jedním přestupem. Nejlepší doba na poznávací zájezdy je období od konce října do konce března, kdy jsou tu příjemné teploty a celý den se dá trávit venku. V lednu a únoru jsou běžné i chladnější větrné dny, bunda ve které jste přiletěli, se může večer na horách nebo v poušti hodit. Vedra začínají v dubnu a končí v říjnu, já jsem nejvíc na teploměru viděla 55. Na koupací dovolenou je tu ideální doba od půlky března do konce dubna a říjen – listopad. V Muscatu a okolí si užijete kulturu, muzea, hrady a pevnosti, hliněné vesnice i poušť, vysoké hory i moře. Pravý vlídný orient. Krásné pláže jsou i tady v hlavním městě, ale hotely přímo u nich jsou poměrně drahé. O tom někdy příště. Jo a palmy jsou tu datlové.

Salalah

Chcete prostě jen někam do tepla, koupačka, pohoda. Takže pro vás ve válce severu proti jihu v zimě vítězí Salalah. Dostanete se sem buď přímým charterovým letem z ČR, nebo linkovým letem s přestupem. V Salalah je jiné počasí než v Muscatu, zasahuje sem totiž jižní monzun. Od října do května jsou tu stálé teploty kolem 28-30 stupňů, v lednu a únoru je tepleji (i voda) než na severu. Naopak červen až září jsou deštivé, chladnější, mlha a velké vlny. Pro turisty z Arabského poloostrova zážitek, pro Evropana moc ne. V Salalah je trochu jiná atmosféra než v Muscatu, palmy jsou tu kokosové, pláže širší a úřady v Muscatu daleko. Poznávací okruhy se tu moc nepořádají, ale můžete se podívat na pár zajímavých míst kolem města. Většinou se točí kolem kadidla: muzeum kadidla, tržnice s kadidlem, háje kadidlovníků… Dá se odsud jet i do pouště. Celkově jsou ale možnosti kam se podívat menší než v Muscatu.