Postní měsíc ramadán v roce 2025 začne přibližně 1.3.2025 a to je v Ománu turistická sezóna v plném proudu. Chystáte se sem tou dobou na dovolenou a nevíte, co čekat? Nebylo by třeba lepší naplánovat pobyt na jindy? Tak to by byla určitě škoda, protože v březnu je na severu i na jihu Ománu krásné počasí. Ale s některými omezeními musíte během ramadánu samozřejmě počítat. Nejdřív jen stručně, co to ten záhadný ramadán vlastně je a pak hned o tom, jak může ovlivnit vaši dovolenou v Ománu.
Ramadán je název měsíce v islámském lunárním kalendáři. V té době se prý zjevil proroku Mohamedovi Archanděl Gabriel a na památku významné události muslimové drží celý měsíc půst. Půst patří k základním pilířům islámu a jeho smyslem je očistit se, uvědomit si boží moc a přiblížit se k podstatě víry. Je taky měsícem radosti, setkávání, usmíření a vyřešení sporů. Lidé by k sobě měli být laskaví a chudým a potřebným darovat almužnu.
Co můžete během ramadánu v Ománu očekávat: C
- Na veřejnosti se nesmí od východu do západu slunce jíst, pít, kouřit a žvýkat žvýkačku.
- Restaurace, kavárny, bary a rychlá občerstvení jsou zavřené od východu do západu slunce.
- Hotely a resorty mění dobu servírování jídla a nápojů, alkohol se nepodává ve dne nebo vůbec (ve velkých resortech v Salalah už většinou ano, je třeba se informovat přímo v hotelu nebo u ck).
- Památky a turisticky zajímavá místa jsou otevřená. Stává se ale, že občas někdo znavený půstem nepřijde do práce a místo, které chcete navštívit, zůstane prostě zavřené.
- Všechny služby jsou pomalejší, než je běžné.
- Oblečení na veřejnosti by mělo být ještě víc zahalující než obvykle.
- Místní moc necestují, drží se doma. V památkách a turisticky zajímavých místech je proto míň lidí než jindy.
Půst se drží od východu do západu slunce a kromě jídla a pití se musí postící se člověk zříct i kouření a všech smyslových vzrušení. V Ománu je většina míst, kde si můžete dát něco k jídlu a pití, ve dne zavřená. Na rozdíl třeba od Dubaje – v Emirátech možná ani nepoznáte, že nějaký ramadán je a restaurace, kavárny a bary tam fungují bez větších omezení. Ománské restaurace a dokonce i různá malá občerstvení (káva na benzínové pumpě) k dispozici ve dne nejsou. Otvírají až po západu slunce. To může být na cestách celkem nepříjemné a radši se předem zásobujte v obchodě. Nákupní centra a obchody s potravinami jsou otevřené, některé ale mají upravenou otvírací dobu. Ráno otvírají o něco později než normálně a večer naopak zavírají až pozdě v noci.
Zákon zakazuje v období ramadánu ve dne na veřejnosti jíst, pít a kouřit. To platí i pokud jedete autem nebo autobusem v obydlených místech. Za porušení je pokuta, turisté jsou většinou při nedodržení jen upozorněni. Případný piknik nebo svačinu si radši snězte někde, kde vás nikdo neuvidí.
Resorty a hotely
Resorty a hotely Resorty a hotely se ramadánu taky přizpůsobují, ale není to všude stejné. Obecně by se dalo říct, že ve velkých resortech kolem Salalah na dodržování pravidel ramadánu tolik nehledí. Snaží se co nejvíc vyjít vstříc hostům, kteří půst nedrží. Pokud z resortu nevyjedete ven, ramadán možná ani nezaregistrujete.
Na severu v Muscatu je to ale přísnější. Pokud chcete přesně vědět, jak to bude v hotelu, kam se chystáte, zeptejte se přímo tam, nebo u vaší cestovní kanceláře. Někde o ramadánu během dne nepodávají žádné jídlo ani pití a hosté jsou odkázání jen na room service. Jinde denní zákaz pití platí jen pro alkohol, v některých resortech jsou ve dne zavřené venkovní bary a bary u bazénu. Snídaně bývá v uzavřené restauraci nebo v místě, kde se dají zakrýt okna. V malých hotýlcích vám možná snídani v době ramadánu přinesou jen na pokoj.
V letadle podávají palubní servis celý den bez omezení, ale některé muslimské společnosti nemají celý měsíc v nabídce alkohol. Cestující, kteří dodržují půst, čekají s jídlem až nastane západ slunce v místě, kde se momentálně letadlo nachází. V letištních saloncích v Ománu je konzumace alkoholu taky omezená.
Ramadán ale nejsou jen omezení a půst. Kromě popsaných nástrah má tohle období magické kouzlo, podobné vánočním svátkům. Lidé se po západu slunce scházejí s rodinou, přáteli a kolegy z práce na „iftar“, což je slavnostní večeře, která zahrnuje velký výběr svátečních jídel, sladkostí a nápojů. Stoly jsou krásně nazdobené a všude visí lampičky a světýlka, symboly ramadánu. Ve městech i na venkově vyrostou prostorné nazdobené stany, kde za výhodnou cenu můžete ochutnat ramadánové speciality, většinou ve formě cenově výhodného bufetu. Pokud vás místní pozvou na iftar domů, neváhejte. Je to jedinečný zážitek a možnost poznat místní kulturu a pohostinnost. Lidé si na ramadán nechávají šít nové šaty a propadají nákupnímu šílenství podobně jako u nás před Vánoci. Televize vysílá pořady o vaření a přípravě ramadánových jídel a nápojů a všichni si přejí RAMADAN KAREEM!
Ráda vám zprostředkuji návštěvu u místní rodiny na slavnostní večeři iftar, nebo poradím, kam na ty nejlepší ramadánové speciality v Muscatu. Kontaktovat mě můžete tady.