Víza do Ománu

Upozornění – Omán z důvodu pandemie covidu od března 2020 do odvolání NEVYDÁVÁ turistická víza. Do země můžete přicestovat jen pokud jste občan Ománu, nebo máte platné rezidentní vízum.

Za normálních podmínek se vízum pořizovalo takto:

Chystáte se na cestu do Ománu a nevíte, jak je to s vyřízením víza? Vízum pro občany EU se několikrát měnilo a na netu kolují různé často protichůdné  informace.V době aktualizace blogu (11.9.2019) to vypadá následovně.

Ománské úřady si přejí, aby si občané EU vyřizovali víza předem online. Proto například na stránkách MZV ČR stojí, že do Ománu je nutné vyřídit víza před cestou. Některé letecké společnosti, obzvlášť letíte-li bez cestovní kanceláře, chtějí vízum při odbavení předložit (nebo aspoň potvrzení o ubytování). Na letišti v Muscatu i v Salalah je však stále ještě otevřená přepážka, kde lze víza koupit i  po příletu do země.

Vízum online zakoupíte na webu  www.rop.gov.om/english/index.html

Budete potřebovat: digitální pasovou fotografii, stačí fotka z mobilu + kopii pasu (strana s fotkou), obojí v malém rozlišení. Víza doporučuji kupovat spíš ve večerních hodinách, ráno bývá server přetížený a nemusí se to dařit.  Platí se kartou, pokud kupujete víc víz, zaplatíte vše nakonec najednou. Vízum podle mých zkušeností přijde za 1-3 dny, výjimečně později. Pozor – od data vydání víza máte jen 30 dnů na vstup do země, jinak vízum propadne. Cena – 10 denní jednorázové vízum stojí 5 ománských riálů na osobu. 30 denní jednorázové stojí 20 riálů na osobu. Víza se dají na místě prodloužit o stejný počet dnů.

Shrnutí – lepší a podle úřadů správné je vyřídit vízum předem online, nebudete muset čekat po příletu ve frontě. Ale pokud to neuděláte, možnost koupit si vízum přímo v Ománu stále existuje 🙂

Přeji hezkou cestu do Ománu!