Vánoce v Ománu

Ománci milují všechny svátky a slavnosti. Někdy mám pocit, že by s radostí slavili i chanuku, MDŽ nebo Mikuláše. Hlavně že je volno, nemusí se do práce a do školy a je příležitost k dávání dárků a dobrému jídlu. Vánoce se v Ománu slavit můžou, nějaké zakazování stromečků a koled tady nepřipadá v úvahu. Shopping mally už od října nabízí vánoční ozdoby včetně řetězů, perníkových andělů, prskavek a dokonce i adventních kalendářů. Muslimské děti přejí svým evropským kamarádům Merry Christmas a do mezinárodních škol chodí tradiční vánoční pošta až ze Severního pólu.

Nasát tu pravou vánoční atmosféru můžete hlavně v hotelech a resortech. Všechny mají  připravenou besídku pro děti se Santa Clausem, vánoční stromeček v lobby a malé dárečky.  A pro dospělé někdy i mulled wine, svařené víno. A to už je v zemi, kde alkohol neprodávají na každém rohu,  opravdu něco! Jasně že bílé vánoce doma u babičky to nenahradí, ale tour de hotels na Štedrý den má taky něco do sebe. Který hotel má letos největší stromeček, kde zpívají nejkrásnější koledy a kde mají nejhezčí perníčky je třeba důkladně prozkoumat. Výsledek – nejlepší koledy zpívají filipínské děti z křesťanského kostela v Ruwi a nejlepší svářo měli vloni v hotelu Grand Hormuz. A obrovský vánoční strom v lobby hotelu Al Bustan asi už nikdy nikdo nepřekoná. Navíc když na něj od stropu svítí snový křišťálový lustr české výroby.

Po všech těch dojmech následuje klidná večeře doma nebo v hotelu. Kapra tu sice nemají, ale steak z tuňáka, king fish nebo obalovaný nilský okoun ho dostatečně nahradí.  Rybí polévka z turecké restaurace může hravě konkurovat té co vaří děda na Šumavě a místní  sladkosti jsou hodně podobné našemu vánočnímu cukroví, plné skvělých datlí a oříšků. Ráno si můžete jít zaplavat do teplého moře a přemýšlet s ománci co že se to bude slavit příště. Valentýn? Ne, nejdřív Silvestr.